Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

Türkmenistan Vatandaşlarının Türkiye de İkamet ve Çalışma İzinleri

Türkmenistan Vatandaşlarının Türkiye de yabancılık çekmemeleri için, Yabancılar Şubesi, randevu alma, refakatcı danışmanlık alabileceğiniz ve işlemlerinizi klavuzlar sayesinde doğru sonuçlandırabileceğiniz web siteleridir.

yabancilar.org

yabancilarsubesi.org

Yabancıların çalışma izinleriyle alakalı Türkmenistan ile ilgili Türkiye de Çalışma Bakanlığı na bağlı çalışma izni başvuruları için aşağıda belirttiğimiz web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Türkmenistan vatandaşlarının Türkiye deki çalışma izinleri, süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni, bağımsız çalışma izni, istisnai çalışma izni, ev işleri, evlilik çalışma izni, eğitim sektörü, havacılık sektörü, eğlence sektörü, eğitim sektörü gibi bir çok dalda size rehberlik ve danışmanlık edecek klavuz siteleridir.

calismaizinleri.net

yabancıçalışmaizni.com

yabancilarsubesi.org

Yabancıların Türkiye de oturma ve çalışma izinleri

Yabancıların ikamet tezkeresi

Yabancıların randevu sistemi

Yabancılar Mevzuatı

Yabancıların vatandaşlık hizmetleri

Yabancının mülk edinme kanunu

Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzinleri

4817 sayılı Türkiye’de yabancıların çalışma izni hakkında ki kanun gereği,yabancılar çalışma izni almak şarttır.

Türkmenistan Vatandaşlarının Türkiye’de Çalışma İzni İçin Başvurulabileceği Merci

Türkiye’ye çalışma amacıyla gelen Türkmenistan vatandaşları için çalışma izni başvurularının yapılması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Bakanlığı’na yapılan müracaatla gerçekleşmektedir. Yapılan başvurular ise yurt içi ve yurt dışı başvurularına göre değişiklik gösterecektir.

Türkmenistan Vatandaşları Çalışma İznini Nasıl Alır?

Türkiye’de çalışacak olan Türkmenistan vatandaşları oturum izni olarak bilinen ikamet teskeresi almaları ve akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurarak Türkmenistan vatandaşlarının yabancılar çalışma izni almaları kanuni bir zorunluluktur. Çalışma izni almak isteyen Türkmenistan vatandaşları, kendi ülkelerinde bulunan Türkiye Türkmenistan Konsolosluklarına başvuru yaparak, çalışma izni başlatabilirler. Türkiye’de çalışacağı kurum veya işveren ise gerekli belgeleri hazırlamalıdır.

Türkmenistan Vatandaşları İçin Çalışma İzin Çeşitleri

4817 sayılı yabancıların çalışma izni hakkında kanuna ve bu kanunun uygulama yönetmeliğine göre, Türkmenistan vatandaşları alacaklarıçalışma izni ile bir işveren yanında bağımlı çalışabilecekleri gibi, bağımsız kendi kuracağı işte de çalışabilirler. Buna göre çalışma izninin 3 gurupta verilmesi düşünülerek düzenleme yapılmıştır. Süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni ve bağımsız çalışma iznidir. Türkiye’de çalışacak olan Türkmenistan vatandaşlarından istenen evraklar çalışma izin çeşitliliğine göre değişiklik gösterecektir.

Türkiye’de Çalışan Türkmenistan Vatandaşlarının Çalışma İzin Başvurusu, Reddi Halinde Başvurulacak Yasal Yollar

Türkiye’de çalışan Türkmenistan vatandaşları çalışma izin başvurusunun reddedilmesi halinde başvuru yapılacak yasal yol,Türkmenistan vatandaşı veya Türkmenistan vatandaşının muhatap olduğu işvereni 30 gün içerisinde bakanlığa itirazda bulunma hakkına sahiptir. Çalışma Bakanlığı itirazı yerinde bulmaması ve ret kararında direnmesi halinde ilgililer kararın kendilerine tebliğinden itibaren 60 gün içersinde idare mahkemesine iptal davası açma hakkına sahiptirler.

Türkmenistan Vatandaşlarının Çalışma İzni İptali

Türkiye’de çalışan Türkmenistan vatandaşlarının ilgili mercilerin mevzuat ve düzenlemelerine aykırı olarak çalışması ya da Türkmenistan çalışma izin talep dilekçesinde eksik, sahte veya yanlış bilgi ve belge verildiğinin tespit edilmesi halinde bakanlıkça verilen çalışma izni iptal edilir.

Türkmenistan Vatandaşlarının Çalışma İzin Belgesinin Geçerliliğini Kaybetmesi

Türkmenistan vatandaşlarının çalışma izin belgeleri birçok gerekçe ile hükmünü kaybetmesi muhtemeldir. Türkmenistan vatandaşlarının ikamet teskeresinin geçerlilik süresini uzatmadığı durumda, Türkmenistan vatandaşları pasaport geçerlilik süresini uzatmadığı durumda, Yine Türkmenistan vatandaşı sorumluluğunu yerine getirmeyip kesintisiz olarak 6 aydan fazla yurtdışında kalması durumunda Türkmenistanvatandaşları çalışma izin belgesi geçerliliğini kaybedecektir.

Türkmenistan Vatandaşları İçin Türkiye’de Çalışma İzin Süresini Uzatma

Türkmenistan vatandaşları, Türkiye’de çalışma izin süresini uzatmak için çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na doğrudan yabancı veya işvereni izin bitiminden itibaren 15 günlük bir sürede yapılmalıdır. Türkmenistan vatandaşları, Türkiye’de çalışma izin süresini uzatmakaynı görev ve aynı işyeri için istenebilmektedir. Bu şartlarda yabancı çalışma süresi 3 yıl daha uzatılabilir.

TC. Vatandaşı İle Evli Olan Türkmenistan Vatandaşlarının Çalışma İzni Almasına Gerek Var mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan ve eşiyle Türkiye’de evlilik birliği içinde yaşayan Türkmenistan vatandaşları; ikamete ilişkin süre koşulu aranmamaktadır. Ancak Türkiye’de kanuni olarak bulunanlar, doğrudan bakanlığa istisnai Türkmenistan vatandaşları çalışma izni başvurusunda bulunmalıdırlar. Evli kalınan süre üç yılı doldurmamış ve evlilik sona ermiş olabilir. Böylesi bir durumda evlilik aile birliği kurmak amacıyla yapılmadığının tespit edilmesi halinde, çalışma izin belgesi geçerliliğini kaybedecektir. Bu tip bir özellik taşıyan belge ile çalışmaya devam edilmesi, kaçak çalışma ve çalıştırma kapsamında değerlendirilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu kapsamda Türkmenistan vatandaşlarına verdiği çalışma izin belgelerine konuyla ilgili açıklama belirtmektedir.

Duyurular

Online Vize Dönemi

05 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türkmenistan vize başvuruları online olarak yapılmaya başlamıştır.   Türkmenistan seyahati önc...
2020-12-04 15:32:06 Devamı...

Türkmenistan konsolosluğuna başvuruda bulunacak kişilerin dikkatine!

Türkmenistan Konsolosluğuna vize başvurularında bulunacak olan başvuru sahiplerinin dikkatine, türkmenistan konsolosluk vize bölümü vize ba...
2020-11-02 11:44:05 Devamı...

Türkmenistan Konsolosluğu vize kabul saatleri

Türmenistan Konsolsoluk vize başvuru saatleri Salı ve Perşembe günleri olmak üzere 09.00 ila 12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-02 11:41:14 Devamı...

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk mesai saatleri

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü Pazartesi Cuma 10.00 ila 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.   &nbs...
2020-11-02 11:38:30 Devamı...
Tüm Duyurular
Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni