Türkmenistan Vizesi


Türkmenistan Konsolosluğu, Türkmenistan Vizesi

Türkmenistan seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Türkmenistan vizesi almaları gerekmektedir. Türkmenistan Türkiye temsilciliği olan Türkmenistan Konsolosluklarına veya Türkmenistan vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten temsilciliklere gelerek Türkmenistan vizesi başvurularında bulunabilirsiniz. Türkmenistan vizesi işlemleri için en önemli prosedür ise Türkmenistan’dan gelecek olan teleks numarasıdır. Teleks numarası olmaksızın Türkmenistan vizesi alabilmek mümkün olmazken Türkmenistan teleks numarası ise tüm Türkmenistan vize kategorileri için geçerli olan bir uygulamadır.

Diplomatik pasaport (kırmızı) ve hizmet pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise yıl içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile Türkmenistan vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Türkmenistan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportların geçerlilik süresi bu ülkeye yapılacak seyahat tarihi sonrası en az 6 ayı daha olmalıdır. Yeşil pasaportlular ise Türkmenistan vizesi almaları zorunludur. Eski pasaportlar ile Türkmenistan vize başvurularında bulunulacak olması halinde ise pasaportunuzun en az 2 boş sayfasının olması önemlidir. Türkmenistan vizesi başvuruları maksimum 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken Türkmenistan seyahat tarihinizden en az 20 gün önce Türkmenistan vize işlemlerine başlanmış olmalıdır.


Türkmenistan Konsolosluğu, Türkmenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye vatandaşları Türkmenistan vizesini iki farklı şekilde alabileceklerdir.

1 – Türkmenistan Türkiye temsilciliklerine yapacak oldukları şahsi başvuru yaparak,

2 – Türkmenistan Türkiye temsilciliklerine şahsi başvuruda bulunmadan danışmanlık firmaları ile,


Şahsi başvuru yaparak Türkmenistan vizesi nasıl alınır?

Türkiye vatandaşları şahsi başvuru yaparak Türkmenistan vizesini, Türkmenistan Türkiye temsilciliklerinden alabileceklerdir. Türkmenistan vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirme koşulu ile Türkmenistan vizelerini alınabilecektir.


Şahsi başvuruda bulunmadan Türkmenistan vizesi nasıl alınır?

Şahsi başvuruda bulunmadan Türkmenistan vizesi, Türkmenistan vize işlemleri üzerine faaliyet göstermekte olan temsilcilikler aracılığı ile alınabilecektir. Türkiye vatandaşları bu temsilciliklere gelerek Türkmenistan vizesi başvuruların da bulunabilirler.Türkmenistan Konsolosluğu resmi web sitesi:turkmenistanembassy.com.tr/