Türkmenistan Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkmenistan vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamili Türkmenistan vatandaşları için de 30 gün vize muafiyeti bulunmaktadır.  

Türkiye’ye seyahat gerçekleştirmek isteyen ve bir aydan fazla Türkiye'de kalmayı planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Türkmenistan vatandaşlarının Türkmenistan'daki Türkiye temsilciliklerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılması yararlı olacaktır. Ancak bilinmelidir ki, Türkmenistan vatandaşları dahil yabancı vatandaşlara verilen vizeler Türkiye’ye giriş için mutlak hak sağlamaz. Türkiye'ye girişe izin vermede nihai karar ve otorite sahibi makamlar, sınır makamlarıdır. Vize başvurularında tahsil edilen Vize Harcı, vize başvurusunun menfi sonuçlanması halinde iade edilmemektedir. Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen tüm vize başvuru sahiplerinden, Türkiye'de kalacağı süreyi kapsayan geçerli sağlık sigortası yaptırmaları şartı aranmaktadır. 

Vizenin veya vize muafiyetinin imkan verdiği kalış süresi, her 6 ayda günde 90 günü geçemez. Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye’ye seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir. Söz konusu kural Türkmenistan vatandaşları için de geçerlidir. Esasen, her türlü vize başvurularında, Türk dış temsilciliklerinde en fazla 90 gün ikametli vize verilmekte olup, 90 günden fazla ülkemizde kalmak isteyen yabancıların İl Göç Müdürlüklerine “Kısa Süreli İkamet” başvurusunda bulunarak ikametlerini uzatabilmeleri mümkündür. Çift pasaportlu yabancıların son 180 gün içerisinde ayrı ayrı pasaportlar ile 90’ar gün kalmaları mümkün olamamaktadır. 

Herhangi bir amaçla Türkiye'ye gelecek 18 yaş altındaki Türkmenistan vatandaşı çocukların vize müracaatları sırasında anne-babalarından her ikisinin de muvafakatının alınması gerekmektedir. Anne–babası ayrı olan veya birinin hayatta olmadığını beyan edenlerden ise, çocuğun/çocukların velayetine sahip olduğunu ispat eden belgenin ibraz edilmesi kaydıyla Türkiye'ye geliş amaçlarına uygun vize verilir. 

Türkmenistan Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Türkmenistan vatandaşları, belirli bir süreyi aşmayan Türkiye seyahatlerinde vize uygulamasından muaftır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, resmi ve umuma mahsus Türkmenistan pasaportu sahiplerine, 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı tanınmaktadır. 6 ay içerisinde 3 ay konaklama hakkı belirli koşulların sağlanması halinde geçerlidir. Bu koşullara göre, Türkmenistan vatandaşları Türkiye vizesi muafiyetinden yararlanabilmek için, Türkiye’de her kalışının 30 günü geçmemesi gerekmektedir.

Vize muafiyeti ile Türkiye’ye seyahat eden Türkmenistan vatandaşları yalnızca, turistik amaçlar ile seyahat edebilmektedir. Bunların dışında öğrenim ya da çalışma gibi özel sebepler ile Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Türkmenistan vatandaşlarının özel izinler alarak ve dış temsilciliklere müracaat ederek Türkiye’ye seyahat etmesi gerekmektedir.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vizesini Nereden Alabilirim?

Türkmenistan vatandaşı Türkiye vizesini nereden alabilirim sorusunu cevaplarken, Türkmenistan vatandaşlarının vize muafiyeti olduğunu belirtmek gerekmektedir.  Türkmenistan vatandaşları her seyahatlerinde 30 günü geçirmemek kaydıyla Türkiye’ye vize başvurusu yapmadan seyahat edebilmektedir. Vize muafiyeti kapsamında Türkmenistan vatandaşlarına, 180 gün içerisinde 90 güne kadar Türkiye’de kalış hakkı tanınmaktadır. 90 günü aşan seyahatleri için, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, vize muafiyeti turistik ziyaretler gibi genel amaçlar için geçerlidir. Öğrencilik ya da çalışma gibi özel sebeplerle Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Türkmenistan vatandaşlarının, dış temsilciliklerden amaçlarına uygun bir vize alarak Türkiye’ye seyahat etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra, herhangi bir amaçla Türkiye’ye gelmek isteyen ve 90 günden fazla konaklamak isteyen yabancılar, il göç idaresi müdürlüklerinden kısa dönem ikamet izni talebinde bulunabilmektedir.

Türkmenistan vatandaşları, Dışişleri Bakanlığı’nca belirlenen koşullar kapsamında vizeden muaftırlar. Bu sebeple Türkmenistan vatandaşı Türkiye vizesini nereden alabilirim sorusunun yanıtı, kalış süresine bağlı değişmektedir. Türkmenistan vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar yaptıkları seyahatlerde Türkiye vize uygulamasından muaftır. Bu koşula bağlı olarak, Türkiye’ye her girişleri sonrası ülkede 30 günden fazla geçirmemeleri gerekmektedir. Türkmenistan vatandaşının, Türkiye’de konakladığı gün sayısının takibini yapması kendi yükümlülüğüdür.

Ülkeye girdikten sonra belirtilen süreleri aşan kişilerin tespit edilmesi halinde yasal gereklilikler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, öğrenim ya da çalışma gibi özel sebeplerle yapılacak seyahatlerde vize muafiyetinin geçerliliği yoktur. Dolayısıyla, vize muafiyeti dışında daha uzun konaklayacak kişilerin ve özel amaçlar ile Türkiye’ye gelecek kişilerin, geliş amaçlarına uygun bir vize için dış temsilciliklere başvurması gerekmektedir.

Türkmenistan Vatandaşlarına Türkiye Vize Ücreti Ne Kadar?

Türkmenistan vatandaşlarına Türkiye vize ücreti Türkiye vizesinden muaf olan Türkmenistan vatandaşları için ödenmemektedir. Türkiye vizesi muafiyeti, Türkmenistan vatandaşlarının, ülkeye girişlerde vizesi seyahat etmesini sağlayan bir uygulamadır. Türkiye’ye seyahat edecek olan resmi ya da umumi pasaport hamili Türkmenistan vatandaşları 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu kapsamda Türkmenistan vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedir.

Vize muafiyeti, turistik amaçlarla yapılan seyahatler için uygundur. Fakat çalışma ya da öğrencilik gibi durumlar için amaca uygun bir vize alınması gerekmektedir. 90 günü aşan bu ziyaretlerde, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Türkiye e-vizesi, Türkiye’ye seyahat edecek yabancıların internet üzerinden pratik bir şekilde başvuru yapabildiği bir vize uygulamasıdır. Yapılan uyruk seçimine göre, kalış hakları ya da harçları belirlenmektedir. Fakat e-vize uygulamasından, vize muafiyeti olan ülkeler yararlanamamaktadır. Bu sebeple e-vize uygulaması Türkmenistan vatandaşları için geçerli olmadığı gibi kısa süreli seyahatlerinde Türkmenistan vatandaşlarına Türkiye vize ücreti bulunmamaktadır. Türkmenistan vatandaşlarının vize muafiyeti ile Türkiye’de hangi koşullarda ne kadar süre ile kalacaklarının bilincinde olmaları gerekmektedir.

Kalış hakkını kendilerinin takip etmesi gerekmektedir. Ülkede, konaklama hakkını aşan yabancıların tespiti halinde para cezası uygulanmaktadır. Vize muafiyeti kapsamı dışında seyahat edecek yabancıların, dış temsilciliklerden amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Bu sebeple, evlilik, çalışma, öğrenim ya da staj gibi durumlar için Türkmenistan vatandaşlarının vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Daha sonra kişinin Türkiye’de il göç idaresi müdürlüklerine talebi üzerine ikamet izni düzenlenmektedir. Kalış amacına bağlı, ikamet izin süreleri de değişiklik göstermektedir. Kısa dönem ikamet izinleri genelde en fazla 2 yıla kadar düzenlenmektedir.

Türkiye E-Vize Uygulaması Ne Demektir?

E-vize Türkiye sınır kapılarında evvelen bandrol ya da kaşe ile verilen vizelerin yerini almıştır. Başvuru sahipleri, E-Vize internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi kartı ile yapmak suretiyle vizelerini elektronik ortamda yapabilir. Başvurunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi elzemdir. E-vize başvurusunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-vizeler kişinin e-posta adresine gönderilir. Başvuru hamillerinin e-vizelerinin çıktısını alarak havayolları ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve yolculuklarının sonuna kadar muhafaza etmeleri mecburidir.

Resmi ve Umuma mahsus pasaportlar hamili Türkmenistan vatandaşları turistik seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır; buna karşılık her türlü çalışma ve eğitim vizeleri için başvuru elektronik ortamda yapılabilmekle birlikte başvuru sahiplerinin Türkmenistan'daki Türkiye temsilciliklerine mutlaka şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Türkmenistan Vatandaşı için e-Vize Almak

Türkmenistan vatandaşı için e-vize almak Türkmenistan vatandaşlarının kısa süreli Türkiye seyahatlerinde vize muafiyeti olduğu için gerekmeyen bir durumdur. Türkiye’nin e-vize uygulaması, sınırda verilen ve dış temsilcilikler tarafından verilen vizeye alternatif olarak uygulanan bir vize uygulamasıdır. E-vize yabancıların Türkiye’ye seyahatlerinde kolayca vize almasını sağlayan pratik başvuru uygulamasına sahiptir. Fakat e-vizeye Türkiye’ye gelişlerinde vize uygulamasına tabii olmayan ülke vatandaşları başvuru yapamamaktadır.

Türkmenistan vatandaşları belli koşullar doğrultusunda Türkiye’ye kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu sebeple e-vize başvuruları Türkmenistan vatandaşlarına açık değildir. Türkmenistan resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, vize muafiyeti kapsamında Türkiye’ye her gelişlerinde 30 güne kadar konaklayabilmektedir. Fakat vize uygulaması muafiyeti, 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılan seyahatlerde mümkündür. Bu sebeple Türkmenistan vatandaşlarının vizesiz bir şekilde Türkiye’ye seyahat etmelerinin ilk koşulu, 6 ay içerisinde en fazla 3 ay konaklamak ve her gelişlerinde 1 aydan fazla kalmamaktır.

Yabancıların Türkiye’de konakladığı günlerin takibi yapılmamaktadır. Bu sebeple bunun takibini yapmak kişinin yükümlülüğündedir. Türkmenistan vatandaşı için e-vize almak gerekliliği bulunmayan bir durum olduğu için, vize muafiyetinin neleri kapsadığının detaylı olarak bilinmesi gerekmektedir. Vizesiz olarak Türkiye’ye seyahate edecek Türkmenistan vatandaşları, kalış haklarını aşmayacak şekilde turistik ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelebilmektedir. Bu amaçlar dışında çalışma gibi sebepler ile Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin, amaçlarına uygun bir vize ile Türkiye’ye seyahat etmeleri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’de 90 günden fazla konaklamak isteyen Türkmenistan vatandaşları, il göç idaresi müdürlüklerinden kısa süreli ikamet izni başvurusunda bulunabilmektedir. Kısa süreli ikamet izinleri kalış amacına bağlı olarak 2 seneye kadar oturum izni verilen izin belgeleridir.

Pasaport süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Türkiye'ye giriş yapmak üzere gelen Türkmenistan vatandaşlarından vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren en az 60 gün geçerli pasaport veya pasaport yerine geçen belge talep edilmektedir. Pasaportların 10 yıldan eski olmaması gerekir. Pasaport yaprakları yırtılmış, çürümüş, fotoğrafı sökülmüş, yazılarının okunamayacak derecede silik pasaportlar işleme konulmaz.

Türkiye Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan vatandaşları 30 gün süreli turistik amaçlı seyahatlerde Türkiye vizesinden muaftır. 30 günü aşkın turistik ziyaretler için vize alınması zorunludur. Bununla birlikte, Türkiye dış temsilciliklerince verilen bu tür vizelerin süresi 90 günü aşamaz.  

Alınan Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, T.C Kimlik numarası, kimliği, davetli ismi, oturma adresi, iletişim numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Eğer ki, davet eden taraf bir kurum ise, vergi bilgileri talep edilmektedir. Ayrıca, davet eden kişinin sözkonusu davet mektubunda, davetlinin yiyecek ve konaklama sağlama sorumluluğu kendine ait olmak üzere masraflarını karşılayacağını beyan etmesi istenmektedir. Başvuru sahibinin, yeterli veya düzenli imkâna sahip olması şartı aranmaktadır. 

Türkiye Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan vatandaşlarının, Türkiye'de çalışabilmek için gereken Çalışma İzin başvurularını, Türkmenistan'daki Türk temsilciliklerine yapmaları  gerekmektedir. Türkmenistan vatandaşlarının söz konusu başvurularına paralel olarak, bünyelerinde çalışacakları Türk firmaları yetkililerinin de eşzamanlı olarak Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na müracaat etmeleri gerekir. 

Çalışma İzin başvuruları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından olumlu veya olumsuz sonuçlandırılır. Çalışma İzinleri aynı zamanda ikamet izni yerine geçmektedir. Bu sebeple, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni onaylanan Türkmenistan vatandaşından, Türk temsilciliklerince Giriş Vizesi Harcı, Çalışma İzin Belgesi Harcı ve İkamet Harcı tahsil edilir. Çalışma İzin Kartı Türkiye'de ikamet izni yerine geçtiği için Türk dış temsilcilikleri tarafından verilen “Çalışma Meşruhatlı Vize” ülkemize giriş amaçlı olup, en fazla 90 gün süreyle verilmektedir. 

Türkmenistan Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi

Türkiye Staj Vizesi/ Çalışma izni muafiyetleri 

İlke olarak, Türkiye'de gerçekleştirilmek istenen her türlü özel staj için, başvuru sahibinin Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan evvelen çalışma izni alması gerekmektedir.

Bununla birlikte, aşağıdaki şartlara haiz olan başvuranların çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır. 

 1. Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerle çalışma izninden muaf tutulanlar, 
 2. Yurt dışında daimi ikamete sahip olup ilmi, kültürel ve sanatsal etkinlikler için 30 günden az, sportif faaliyetler amacıyla 120 günden az süre ile geçici olarak Türkiye’ye gelecek yabancılar, 
 3. Türkiye’ye ithal edilen makina ve ekipmanın montajı, bakım ve onarımı, kullanımına ilişkin eğitimlerin verilmesi veya ekipmanı teslim almak veya Türkiye’de arızalanan araçların onarımı amacıyla; Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren bir yıl içinde toplam üç ayı geçmemek ve bu durumu ibraz edeceği belgeler ile kanıtlamak şartıyla gelenler, 
 4. Türkiye’den ihraç edilen ya da Türkiye’ye ithal edilen mal ve hizmetlerin kullanılmasıyla ilgili eğitim görmek amacıyla, Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 1 yıl içinde toplam 3 ayı geçmemek ve bu durumu ibraz edeceği belgeler ile kanıtlamak koşuluyla Türkiye’de bulunanlar, 
 5. Belgeli turizm işletmelerinin sınırları dışında faaliyette bulunacak fuar ve sirklerde gösteri ve benzeri görevli olarak Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 6 ayı geçmemek ve bu durumu ibraz edeceği belgeler ile kanıtlamak şartıyla bulunanlar, 
 6. 2 yılı geçmemek ve eğitim süresiyle sınırlı olmak üzere, durumunu, ibraz edeceği belgelerle kanıtlayarak, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi ve görgülerini artırmak üzere gelen yabancılar, 
 7. Sosyo-kültürel ve teknik alanlar ile eğitim konularında 6 ayı aşmayan bir zamanda Türkiye’ye hizmet ve katkı sağlayabilecekleri ilgili makamlarca bildirilenler, 
 8. Ulusal Ajans tarafından yürütülen programlar çerçevesinde gelen yabancılar, 
 9. Uluslararası stajyer öğrenci programları kapsamında staj görecek yabancılar, 
 10. Çalışma süresi 8 aydan fazla olmamak kaydıyla Türkiye’ye gelen tur operatörü temsilcisi yabancılar, 
 11. Futbol Federasyonu veya Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından, istekleri uygun bulunan yabancı futbolcular ile diğer sporcu ve antrenörler, 
 12. İlgili makamdan  “Uygunluk Onayı Belgesi” edinmiş Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı ve kabotaj hattı dışında çalışan gemilerde görevli yabancı gemi adamlar, 
 13. Türkiye AB Mali İşbirliği Programları kapsamında yürütülen projelerde görev yapan yabancı uzmanlar. 

55. madde kapsamında ülkemize gelen bu yabancıların oturum izinleri “Kısa Dönem ikamet izni" adı altında İl Göç İdaresi Müdürlüklerince verilmektedir.

Muafiyet süreleri uzatılmamaktadır. Bu çerçevedeki yabancılar bir takvim yılı içerisinde muafiyet hükümlerinden sadece bir kez yararlanabilmektedir. Ancak, bu haktan yararlanabilmek için yabancının daha önce aynı amaçla almış olduğu oturum izni tezkeresinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay geçmiş olması şartı aranmaktadır. Muafiyet sürelerinden daha fazla süre çalışılacak olunması durumunda yabancının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan çalışma izni alması zorunludur. 

Basın Meşruhatlı Vizeler Ne Demektir?

Daimi göreve atanmaksızın, geçici olarak ülkemize gelecek Türkmen basın mensuplarının “Basın Meşruhatlı Vize” almaları istenmemektedir. Vizeye tabi ülkelere mensup basın mensuplarının ise turistik vize alması yeterli olacaktır. Kısa dönem oturum izni alan medya mensuplarından ayrıca çalışma izni talep edilmez. Türkiye'ye atanan medya mensuplarının “Basın Meşruhatlı Vize” alabilmeleri izne tabidir. 

Tur Operatörü Vizesi Kimlere Verilir?

Tur operatörü temsilcisi olan Türkmenistan vatandaşları, 8 aya kadar olan görevleri için çalışma izni almaktan muaf tutulmaktadır. Tur operatörü temsilcisi olarak İl Göç Müdürlüklerinden oturum izni talep eden Türkmenistan vatandaşlarının başvuruları “turizm vizesi” çerçevesinde değerlendirilmektedir. 

Taşımacılık Vizesi Kimlere Verilir?

Taşımacılık vizesine başvuran Türkmenistan vatandaşlarına, gerekli belgelerini ibraz etmeleri durumunda 1 yıl geçerli, çok girişli vize verilebilir. 

Türkiye’deki yabancı Din Kuruluşlarında resmi olarak görevlendirilen personel 

Din kurumlarında görevlendirilen Türkmenistan vatandaşlarının çalışma izinleri istisnai kapsamda olup, izin başvuruları Türk Dışişleri Bakanlığı kanalı ile yapılmakta ve Türkiye'de çalışmak üzere oturum izinleri ise Türk İçişleri Bakanlığınca verilmektedir. 

Kazı, Araştırma, Belgesel, Film Çekimi vizesi Kimlere Verilir?

 • Kazı ve Araştırma için, Türkmenistan'daki Türk temsilcilikleri aracılığıyla amacına uygun vize alınarak Türkiye'ye giriş yapılması gerekmektedir. 
 • Türkiye'ye film ve belgesel çekimi için gelmek isteyen Türkmenistan vatandaşlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü’nden ve ilgili Valilik’ten izin alması gerekmektedir. 
 • Türkiye’de; arkeolojik, tarihsel, jeolojik, sosyolojik ve doğaya ait konularda yapılacak ilmi araştırmalar, incelemeler, ses bandı, video kayıt, belgesel film ve fotoğraf çekimleri için ilgili kuruluşlara doğrudan müracaat edilir. Bunların dışında kalan arkeolojik kazılar ve sualtı arkeoloji araştırmaları ile yüzey araştırmaları ve tapu kadastro kayıtlarında yapılacak araştırmalara ilişkin başvurular, Türkiye içinde, Türkmenistan'ın Türkiye'deki diplomatik temsilciliği aracılığıyla Türk Dışişleri Bakanlığı'na; yurtdışında ise Türkmenistan'daki Türk temsilcilikleri aracılığıyla Türk Dışişleri Bakanlığı'na yapılmaktadır.   

Duyurular

Online Vize Dönemi

05 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türkmenistan vize başvuruları online olarak yapılmaya başlamıştır.   Türkmenistan seyahati önc...
2020-12-04 15:32:06 Devamı...

Türkmenistan konsolosluğuna başvuruda bulunacak kişilerin dikkatine!

Türkmenistan Konsolosluğuna vize başvurularında bulunacak olan başvuru sahiplerinin dikkatine, türkmenistan konsolosluk vize bölümü vize ba...
2020-11-02 11:44:05 Devamı...

Türkmenistan Konsolosluğu vize kabul saatleri

Türmenistan Konsolsoluk vize başvuru saatleri Salı ve Perşembe günleri olmak üzere 09.00 ila 12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-02 11:41:14 Devamı...

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk mesai saatleri

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü Pazartesi Cuma 10.00 ila 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.   &nbs...
2020-11-02 11:38:30 Devamı...
Tüm Duyurular
Türkiye Vizesi