Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu adres
 Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. No:13, Yeşilköy, İstanbul

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Türkmenistan Konsolosluğu Yeşilköy semtindedir. Metro hattı, Metrobüs ve çok sayıda otobüs aracılığı Türkmenistan Konsolosluğuna ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

İstanbul Türkmenistan  Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 olarak belirtilmiştir.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Neresidir?

İstanbul ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Türkmenistan vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilirler.

2021 Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Türkmenistan Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Türkmenistan'ın Ulusal ve Resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir. 

Türkmenistan Ülke Tatilleri

Yeni Yıl1 Ocak
Şehitleri ve Ataları Anma Günü12 Ocak
Bayrak Bayramı19 Şubat
Kadınlar Günü8 Mart
Nevruz Bayramı21 Mart
Askerler Bayramı, Zafer Bayramı9 Mayıs
Aşkabat Depreminde Ölenleri Anma Günü6 Ekim
Bağımsızlık Bayramı27-28 Ekim
Tarafsızlık Bayramı12 Aralık

Türkmenistan Başkonsolosluğunun Görevleri Kimdir?

  • Türkmenistan Konsolosu ve Türkmenistan Konsolosluğu, Türkmenistan Devleti’nin çıkarlarını ve Türkmenistan vatandaşlarının haklarını korumakla görevlidir.    
  • Türkmenistan Konsolosluğu Türkiye-  Türkmenistan ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Türkmenistan vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.  
  • Türkmenistan Konsolosluğu,  Türkmenistan Devleti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini yapar. 
  • Türkiye’de yaşayan Türkmenistan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Türkmenistan Konsolosluğu tarafından yürütülür.

İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Olur?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Türkmenistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkmenistan Vize Ücretleri Nedir?

Türkmenistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Türkmenistan Başkonsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Türkmenistan’ın Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Türkmenistan’ın Türkiye’de Büyükelçiliği ve konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Türkmenistan Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 

  1. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği
  2. Türkmenistan İzmir Fahri Konsolosluğu

İstanbul Başkonsolosluğu Türkmenistan Nerededir?

Duyurular

Online Vize Dönemi

05 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türkmenistan vize başvuruları online olarak yapılmaya başlamıştır.   Türkmenistan seyahati önc...
2020-12-04 15:32:06 Devamı...

Türkmenistan konsolosluğuna başvuruda bulunacak kişilerin dikkatine!

Türkmenistan Konsolosluğuna vize başvurularında bulunacak olan başvuru sahiplerinin dikkatine, türkmenistan konsolosluk vize bölümü vize ba...
2020-11-02 11:44:05 Devamı...

Türkmenistan Konsolosluğu vize kabul saatleri

Türmenistan Konsolsoluk vize başvuru saatleri Salı ve Perşembe günleri olmak üzere 09.00 ila 12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-11-02 11:41:14 Devamı...

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk mesai saatleri

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü Pazartesi Cuma 10.00 ila 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.   &nbs...
2020-11-02 11:38:30 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu